D´Elégance

Oficiální chovná stanice Potkanů laboratorních

Variety

standard

standard

Tělo má pro potkana typickou (klasickou) stavbu a tvar, srst je rovná, hladká a přiléhá k tělu, na nohách je srst kratší. Samci mají srst o něco hustší než samičky. Uši jsou velké, okrouhlé porostlé malými chloupky a jsou v přímé linii s očima. Hmatové chlupy, tedy vousy a řasy jsou dlouhé a hladké.

dumbo

dumbo

Tito potkani mají své jméno odvozeno od Disneyho kreslené postavičky létajícího slona Dumba. Jejich uši jsou větší, jsou umístěny po stranách hlavy a jsou ploché. Také hlava má mírně jinou stavbu, je širší a ploší. (I když plochý a široký vzhled jí dávají především ony po stranách umístěné uši.)

rex

rex 

Srst rex potkanů je zvlněná a odstává kolmo od těla. Potkani tak působí "rozdrbaným" dojmem. Struktura srsti je také jiná - chlupy jsou na pohmat tvrdší než u potkanů se standardní srstí. Hmatové vousy jsou kratší a zakroucené.


"dvojitý rex"
(double-rex

Ze spojení dvou rexů se rodí část mláďat variety "double-rex". Těmto potkanům po těle vyrůstá jemná srst, která vyrůstá buď z celého povrchu těla nebo jen v okrscích a po čase vypadává. Přičemž okrsky, kde srst roste se mohou měnit. U méně osrstěných jedinců je nutno dávat zvýšernou pozornost na teplotu a proudění vzduchu.

fuzz

fuzz

Osrstění fuzz je typické jemnou řídkou měkkou srstí. Kvalita a hlavně hustota osrstění je velmi variabilní a mohou se tak vyskytnout jak potkani "zarostlí od ucha k patě", tak i úplně nazí. Málo osrstěné samice mohou mít problémy s nedostatkem mléka. Vousky fuzz potkanů jsou kratší a zakroucené.


bezsrstí -
sphynx (hairless) 

Potkani bez srsti, často také bez vousů a řas. (Absence vousů je v u této variety nežádoucí!) Tito potkani jsou díky jejich chybějící srsti velmi citliví na chlad a průvan, pozor se také musí dát na slunce - mohou se spálit, lehce se poraní. U bezsrstých potkanů je běžné, že matky nemají dost mléka k tomu, aby uživily svá mláďata, což vede k úhynu mláďat, případně může matka svá mláďata sežrat. Sphynxové se mezi sebou nesmí křížit, protože jejich potomstvo není životaschopné!

sphynx patchwork

sphynx patchwork

Těmto potkanům neustále narůstá a vypadává srst. Srst narůstá v různě velkých okrscích na těle (nejčastěji na hlavě, mezi ušima a na bocích), srst doroste délky jednoho až tří milimetrů a poté vypadne. Okrsky, na kterých srst vyrůstá se mění. Srst je hrubá a tvrdá. Vousy a řasy jsou oproti standardnímu potkanovi zkrácené, zkorrucené nebo mohou chybět úplně. (Absence vousů je nežádoucí.) U patchwork potkanů se vyskytují stejné problémy jako u Sphynx potkanů, tedy náročnost na stálost teploty a proudění vzduchu a problémy s odchovem mláďat. Také patchwork potkani se mezi sebou nesmí křížit...


bezocasí
(manx)

Potkani mají ocas částgečně nebo zcela redukován na ošklivý pahýl. Dva manxové se mezi sebou nesmí křížit, protože část potomstva není životaschopná. Některá mláďta mohou odumírat už v těle matky, nebo krátce po narození. Manxové jsou díky absenci ocasu velice citliví na přehřátí a také jejich množení je velice komplikované.

nemám foto

trpasličí
(dwarf)

Trpasličí potkani mají stejnou stavbu těla jako standardní potkan, ale jsou celkově menší. Samičky jsou oproti standardním potkanům asi poloviční, samci mají zhruba 2/3 normální velikosti.


saténoví
(satin)

Srst je rovná, přiléhá k tělu, ale na rozdíl od standarda je jemnější a má velký "saténový" lesk.

harley

dlouhosrstí
(harley)

Harley má velmi zvláštní srst. Srst není kudrnatá nebo zvlněná, jako u rexů či velveteenů, ale spíše rovná a odstávající a jeví se delší. Zřejmě je to díky nadměrnému množství podsady, srst je plyšová a načechraná. Její struktura je stejná jako u dlouhosrstých křečků, perských koček a angorských králíků, je jemná a nadýchaná. Vousky jsou mírně zvlněné. Srst harley se projevuje u recesivně homozygotní formy genu a přenašeči genu mají standardní srst. Více o této varietě se dozvíte na stránkách ch. s. LMG Rattery, která přivezla Herley potkana poprvé do ČR - www.lmgrattery.com

velveteen

sametoví
(velveteen)

Velveteeni mají zvlněnou srst, která na první pohled připomíná rexe ale je více "uhlazená" a také struktura srsti je jiná. Srst je na rozdíl o rexů jemnější, vousky bývají rovné se zahnutými konci. S věkem zvířete se srst narovnává a ke stáří pak již připomíná osrstění standard. Více o této varietě se dozvíte na stránkách ch. s. LMG Rattery, která přivezla Herley potkana poprvé do ČR - www.lmgrattery.com