D´Elégance

Oficiální chovná stanice Potkanů laboratorních

Základní informace

Hmotnost samce: 350 - 700g

Hmotnost samice: 250 - 400g

Hmotnost novorozence: 5 - 7g

Délka života: 2 - 3 roky

Tělesná teplota: 37,5 - 39 ´C

Délka březosti: 21 - 24 dnů (obvykle 23)

Počet mláďat ve vrhu: 5 - 20

Doba kojení: 21 - 28 dní

Pohlavní dospělost samce: 5 - 8 týden

Pohlavní dospělost samice: 4 - 8 týden

 


Klec nebo akvárko?

Akvárko může být použito jako přechodné bydlení, však pro potkana to rozhodně není bydlení na delší dobu. Sklo nedýchá a hlavně potkan rád šplhá, leze a v akvárku mu toto není umožněno. Rozhodně pořiďte klec. Lepší je vyšší  než delší právě z důvodu jejich tolik oblíbeného lezení a šplhání. Potkani milují výšky, proto je velice vhodné jim do klece přidat spoustu závěsných domečků, hammocků, tunelů a jiných prolézaček. Vězte, že nejraději budou spát na tom nejvýše položeném místě v kleci.

 


Jakou volit podestýlku?

Jakou chcete. Na trhu je spousta druhů podestýlek - hobliny, kukuřičná vřetena, dá se použít i kočkolit, papírová drť, noviny... atdatd. Sama jsem vyskoušela podestýlek nepřeberné množství a nadále experimentuji. Dbejte však na to, aby vámi zvolený druh podestýlky moc neprášil (nedráždil tak zvířeti dýchací cesty) a příliš nevysušoval mazlíčkovi tlapky. Dále doporučuji umístit do nějakého kouta hrst sena nebo dřevité vlny na tvorbu útulného hnízdečka...

 

Kde si potkánka pořídit?

Možnosti máte dvě - ve zverimexu,  nebo od chovatele. Rozhodně radím chovatele, protože ten se o svá zvířátka stará, má je rád, věnuje se jim a dbá na jejich zdraví, pohyb, správnou stravu. Co je nejdůležitější - dává pozor, aby se mezi sebou nekřížila příbuzná zvířátka. Ve zverimexech jsou potkani jen jako strava pro jiná zvířata a jsou často chováni v jednom maličkatém akvárku dohromady, tudíž se mezi sebou právě kříží a pak chřadnou a rodí se jim zdegenerovaná miminka s vrozenými vadami, které ale bohužel většinou nejsou vidět... Je dobré se s chovatelem předem domluvit a podívat se, v jakém prostředí váš budoucí mazlíček vyrůstá a nechat si poradit, jak se mu případně dále věnovat.Jaké pohlaví je pro mne vhodné?

Samičky

jsou aktivnější a zvědavější, tím pádem je s nimi o něco větší zábava, ale taky o mnoho víc starostí s hlídáním. Jsou radši ve skupinách a proto je lepší když jsou alespoň dvě.

Samečkové

jsou větší, klidnější a línější, ale také přítulnější. Pro toho, kdo chce z nějakých důvodů jen jednoho potkana, je sameček ideální řešení. Lépe přilne k člověku a stane se nerozlučným kamarádem - ale pozor, je potřeba ho mít stále při sobě - když odjedete někam bez něj na delší dobu (dovolenou), bude strádat.Co bude jíst?

Potkani mají rádi stejně jako my stravu pestrou. Ovoce, zeleninu, pečivo (tvrdé), maso, obylniny...

Dbáme hlavně ale na to, aby měl přecijen stravu zdravou, nekořeněnou a největší část jeho jídelníčku by mělo tvořit zrní a tvrdá strava. Pro zpestření lze ale přidat i kočičí či psí krmení. Např. moji mazlíčci rádi kočičí masovou paštiku;) Občas mi taky baští těstoviny - ty milujou!!! Skrátka fantazii se meze nekladou. Já jim dávam v podstatě to, co si sama ten den vařím - navzorkuju před ochucením;)